Светско такмичење у познавању кинеског језика и културе

Светско такмичење из познавања кинеског језика и кинеске културе се одржавало од 19.10.2013. до 4.11.2013. године у Пекингу и у Кунмингу, граду провинције Јунан. Само такмичење се састојало из четири дела:  тестa,  говорa на тему ‘'Кинески мост и ја’' (представљањa и перформанса, кинеске народне игре, прављења букета цвећа са одређеном темом и састављања говора на основу тога. На самом такмичењу су учестовали ученици из 65 земаља. Наш тим су чинили Катарина Петковић, ученица 4. разреда Филолошке гимназије и Илија Рашета, ученик 4. разреда  Карловачке гимназије. Са њима су ишла и 2 посматрача као подршка- Теодора Ђурић, ученица3. разреда Филолошке гимназије и Павле Чикота, ученик 2. разреда Карловачке гимназије.   Тим је водила директорка Карловачке гимназије, Славица Шокица. Наш тим се доста добро пласирао, те су такмичари добили шестомесечну стипендију коју могу искористити наредне школске године.

'’За мене, ово није само такмичење, ово је једно предивно искуство које ће нам свима остати у сећању. Толико нових пријатељстава из целог света, доста различитих култура и различитих погледа на свет. Одлазак у Кину не само да ми је помогао да унапредим своје знање кинеског језика, већ и да унапредим себе као личност. Велика ми је част била што сам представљала своју земљу. Трудила сам се да Србију што боље прикажем  како Кинезима, тако и другим народима јер о Србији скоро ништа нису знали или су знали јако мало. Они су желели  да науче што више , а то што причају другим језиком, што су с друге стране света, што им је боја коже другачија, није их спречавало да буду радознали и постану наши пријатељи. Зато , без обзира ко смо, одакле долазимо, и куда идемо, сви ми можемо бити пријатељи, “ рекла је Катарина.

Видео Катарининог наступа можете погледати овде: