Свети Сава, школска слава

У понедељак, 27. јануара, ученици и професори Филолошке гимназије у Београду прославили су школску славу Светог Саву.  Након што је школски хор под вођством професора музичке културе, Дејана Јовановића, извео Химну Светом Сави, ученицима, професорима и гостима Филолошке гимназије обратили су се директор школе Душко Бабић и професорка књижевности и домаћица славе Мирјана Стакић Савковић.  За лајт мотив приредбе узета је реченица Густава Малера ''Традиција није обожавање пепела, већ одржавање ватре''. У надахнутом програму који су припремили за све домаћине и госте, ученици наше школе су показали сва своја умећа, глумачке и музичке таленте и дали леп пример како треба одржавати Светосавље. Прва ја не сцену ступила ученица 4/6, Биљана Тодоровић, која је говорила своју беседу Шта би Исидора данас рекла Његошу и доказала је да је награда коју је недавно добила на такмичењу београдских школа у беседништву заслужена. Затим су бивши ученици Филолошке гимназије Тања Кнежевић и Душан Бабић, извели песму Ноћ, тамна ноћ и показали нам да носе веома лепа сећања из своје некадшње школе. Драмска секција професорке Драгане Ћећез Иљукић заблистала је и ове године изводећи Поруке. Млади глумци и рецитатори су место уступили Растку Петровићу, ученику 4/6, који је, уз виолинску пратњу Атанасије Станишић, одао почаст Милошу Црњанском и прочитао песму Привиђења. Биљана Тодоровић нас је подсетила и на стваралаштво Новице Тадића прочитавши песму Молитва, док ју је на гитари пратио ученик 4/1, Данило Орбовић.  Након што је Атанасија Станишић на виолини одсвирала Чајковског, млади филолози показали су сав свој таленат кроз драматизацију ауторских текстова рађених по узору на Кеноове Стилске вежбе.  Приредба је испраћена великим аплаузом, а након тога је обављен обред резања колача. Службу је вршио свештеник Лазар Војводић. Професорка књижевности Катарина Вучић и њени ученици су и ове, као и претходних година, певали током обреда.  Програм приредбе водили су Растко Петровић и Тара Пешић (2/2), а за организацију приредбе била је задужена професорка верске наставе, Ана Новаковић.

Свети Сава је традиционално и дан када школа додељује поклоне запосленима који су у претходној школској години отишли у пензију. Ове године поклон у знак захвалности за дугогодишњи рад у школи добили су Слободан Јовановић, професор биологије, Гордана Марковић, професорка енглеског језика  и Радојка Илић, спремачица.